Direkt zum Hauptbereich

TKO TO KOČI IDEJI GOSPOĐE TUGA TARLE VEĆ GODINAMA O IZGRADNJI MUZEJA HRVATSKOG ISELJENIŠTVA U RIJECI

Tko to koči ideji gospođe Tuga Tarle već godinama o izgradnji Muzeja hrvatskog iseljeništva u Rijeci!

Tekst i Foto:.Josip Josef Mayer

Podsjetimo se malo,- već preko 20 godina gospođa Tuga Tarle potiče vrlo važan projekt pod naslovom
"Muzej hrvatskog iseljeništva u Rijeci".Pa nije jasno tko to koči tolike godine u izgradnji tako vrijednog i vrlo važnog objekta, koji bi služio uz razne programe i kao centar za okupljanje hrvatskog iseljeništva i kao Muzej za okupljanje vrijedne iseljeničke povjesne arhive, upravo tako kako je to većgospođa Tuga Tarle opisala, prije dugo godina u svom pripremljenom elaboratu.    

Osobno gospođu Tugu pratim od samog početka još dokle je svoju ideju objavljala u forumu pod skračenicom SIGMa, odnosno o izgradnji Muzeja hrvatskog iseljeništva u Rijeci na švicarskom portala Croatia ch od 2004 godine do današnjeg dana. 

I ovo pišem sa velikim žarom i ljubavlju na spram Domovini hrvatskom iseljeništvo, uz želju i nadu da nas se konačno u Domovini počima ozbiljno shvaćati, kako bi hrvatsko iseljeništvo bilo konačno svoj na svome,na mjesto da se o tome tek samo piše.

.Gospođi Tugu Tarle podržavaju i mnogi drugi prijatelji iz raznih moderno razvijenih demokradskih država,

Vidi se to i u FB grupi koju je osnovala Gospođa Tuga Tarle još prije 8.godina  pod naslovom "Muzej hrvatskog iseljeništva u Rijeci.Grupa broji oko 1200 članova u kojoj se dnevno diskutira o raznim iseljeničkim problemima.A najviše po pitanju zašto i tko koči,u toku tih dugih niz godina o izgradnji "Muzeja hrvatskog iseljeništva u Rijeci".

Ideja bi bila da se u taj vrlo važan prjekt uključi uz Hrvatsku matici iseljeništva i Maticu hrvatsku, Sreišnji ured RH za iseljeništvo,Ministarstvo demografije i socijalne skrbi,Ministarstvo turizma,Ministarstvo gospodarstva.Koji bi dali dodatno podršku i podporu tom vrlo važnom objektu na relaciji Domovina i iseljeništvo

Nedavno nam je gospođa Tuga Tarle javila u FB grupu sa sljedećem vrlo interesantnim prilogom kojeg je dobila od svog prijatelja te ga prenašam u cijelini.

Tuga Tarle:Od našeg prijatelja Srećka Barešića Nikića iz Melbournea dobila sam ovaj vrlo zanimljiv i vrijedan prilog kojega vam s njegovim dopuštenjem stavljam na raspolaganje pa vas molim da ga pročitate.

Iseljeništvo i Domovina, Prvi Dio!

Ono što se Grčkoj dešavalo između 1970 i 2000 kada su bili zemlja iseljavanja stanovništva i poraznih demografskih trendova sada se sa zakašnjenjem od 20 godina dešava Hrvatskoj i BiH. Za razliku od nas Grci su to shvatili i promijenili politiku prema svojoj dijaspori i od 2000’te godine su počeli sa programom povratka i useljeništva. 

To je dovelo do oporavka privrede i zemlja koja je bila pred bankrotom sada je ponovno na putu prosperiteta. Takodje je interesantno naglasiti da je upravo Grčka dijaspora uveliko pomogla oslobađanju zemlje od okupacije Osmanskog Carstva kao što je i Hrvatska dijaspora pomogla Hrvatskoj na putu njene neovisnosti u Domovinskom Rata. Na žalost u usporedbi sa Grčkom tadašnja Hrvatska vlast je upravo uradila suprotno i od te iste 2000’te godine gotovo potpuno stavila svoje iseljeništvo na margine političkog uticaja u zemlji. Rezultati takve politike su evidentno porazni jer smo na dnu EU po razvijenosti a na negativnom demografskom vrhu iseljavanja stanovništva.

Da li bi uspostava Svjetskog Vijeća Hrvatskog Iseljeništva, sastavljenog od delegata sa 6 kontinenata, mogla uticati pozitivno i promijeniti ovaj negativni trend?

Sto reći o Italiji koja je zbog političkih kriza i korupcije u prošlosti izgubila veliki dio svojih državljana i dovela, kao i u Hrvatskoj do ozbiljnog odljeva mozgova koji je najviše pogodovao Njemačkoj i Francuskoj kao liderima EU globalizma. To je bio i glavni razlog nedavnoj promjeni vlasti u Italiji i dolaska konzervativaca jer svaki narod se sjeti svojih tradicionalnih vrijednosti samo onda kada su ugroženi a to je obično samo u gladi ili u ratu. Shvativši pogrešku politike koja je imala za ideju da se država samo riješi neuposlenih koji će otići i zaraditi u drugim zemljama a potom slati novac doznakama iz inozemstvu, odlučili su uključiti svoje iseljeništvo da Italijani u inozemstvu lobiraju za svoju zemlju, da ih uključe u političke tokove Italije i da im daju konkretne poticaje na povratak i poslovno ulaganje u Italiji. Donošenjem zakona o državljanstvu gdje je jedini uvjet da nikada nije zatražen ispis iz talijanskog državljanstva dovoljan da se isto dodijeli po kratkoj proceduri, omogućilo je ubrzan povratak iseljeništva i pozitivnog demografskog trenda. Također kao i u Grčkoj osnovan je u Italiji i poseban ured za iseljeništvo pri ministarstvu vanjskih poslova koji radi samo na pitanjima iseljeništva. Osnovan je i fond za iseljeništvo iz koga se bespovratno financiraju programi povratka. Trenutno talijansko iseljeništvo ima pravo na 12 Parlamentarnih zastupnika i 6 senatora a takodje im je omogućeno elektronsko i dopisno glasovanje.

Možemo li slično primijeniti i na Hrvatsko iseljeništvo?

Irska je još 1995 prepoznala značajku svog iseljeništva kako je to izjavila tadašnja predsjednica a program povratka se naglo ubrzao od 2005 godine kao posljedica velike recesije i privredne krize u zemlji da bi potom 2009 program Irske dijaspore bio proglašen ”Ekonomskim Spasiteljem”. Irska ima izgrađenu strategiju za svoje iseljenike a osnovana je i Inozemna jedinica ministarstva za iseljeništvo koja financira programe useljavanja sa 12 milijuna eura godišnje. 2020 godine Irska je napravila novi program strategije prema iseljeništvu za period 2020-2025 u kome se predviđa osnutak posebnog ministarstva za iseljeništvo i povratak Iraca.

Može li i Hrvatska imati ovakvo ministarstvo od koga bi naše iseljeništvo imalo moralnu a Hrvatska ne samo demografsku nego i materijalnu korist.

Izrael je država dijaspore što se očituje u njihovom programu za dijasporu, državnom znakovlju himni i zastavi kao i mnogim zakonima koji stimuliraju povratak i besplatnu dodjelu zemlje i izgradnji kuća. Značajka Izraelskog ustava je da je Izrael država svih Židova diljem svijeta a ne samo stanovnika Izraela. To se očituje i u njihovoj vanjskoj politici koja stavlja naglasak ne samo na svoje građane nego i sve Židove koji žive u drugim zemljama. Ta politika je dovela do toga da se Izraelsko stanovništvo od 1945 do 1980 povećalo za osam puta u usporedbi sa Hrvatskom koja je u istom periodu izgubila skoro pola svoga stanovništva bijegom od komunizma i neimaštine. Izraelsko ministarstvo dijaspore osnovano je u Ožujku 2009 godine i od tada ubrzano radi na sinergiji iseljenika sa svojom domovinom i za to ulaže ozbiljna materijalna sredstva.

Može li i Hrvatska krenuti tim ili sličnim putem, putem zajedništva i prosperiteta svekolikog Hrvatskoga Bila?

Iseljeništvo i Domovina, Drugi Dio!

Od 2008 zbog financijske krize Portugal se okrenuo svojoj dijaspori jer je prepoznao globalnu snagu svog iseljeništva i jednu od mjera koje je njihova vlada poduzela, bilo je imenovanje Državnog Tajnik za Iseljeništvo. Pored toga osnovali su 2012 pod pokroviteljstvom Predsjednika države Vijeće Portugalskih zajednica u Svijetu sastavljenu od 80 clanova koje sluzi kao savjetodavno tijelo pri izradi zakona i drugih odluka. 

Ovo vijeće se sastaje jednom godišnje a po potrebi i vise puta u Lisabonu. Ono se sastoji od 5 regionalnih svjetskih vijeća na različitim kontinentima. Jedan od aspekt ovog vijeća je briga o popisu Portugalaca u iseljenistvu a vijeće takodje učestvuje u izbornom procesu i pomaze u svim predmetima pravne i gradjanske prirode vezane za iseljenike. Sve ove aktivnosti su svrstane u 4 najbitnije grupe; gospodarstvo, znanost, kultura i građanstvo. RTP Internacional je javna i besplatna satelitska televizija koju su osnovali još 1992 a posvećena je dijaspori i njegovanju veza sa domovinom. Njenim emitiranjem širom svijeta pokrili su 20 miliona domova. Naoružani svim ovim alatima Portugal pokazuje jaku spregu sa svojim iseljeništvom. 

Da li to Hrvatska pa i BiH takodje mogu ostvariti uz malo dobre volje? Da li bi to trebao biti dio programa svake parlamentarne stranke bez obzira na svjetonazor? Organizacija Švicaraca sa sjedištem u Bernu, osnovana je 1916 i kao zaklada se izborila 1992 za pravo Švicaraca da glasuju i poštom što je uveliko povećalo njihov izlazak na političke izbore u toj zemlji. To je kulminiralo njihovim velikim učešćem u radu 4 glavne parlamentarne stranke. 1958 osnovali su Fond Solidarnosti za Švicarce u inozemstvu čija je zadaća da pružaju financijsku pomoć njenim državljanima u inozemstvu u slučaju gubitka sredstava za život iz političkih razloga. 

Takodje početkom svake parlamentarne sjednice raspravlja se prvo o uticaju zakona na interese Švicaraca u inozemstvu. Svake godine u kolovozu ova organizacija organizira kongres dijaspore koji se održava svaki put u drugoj regiji Švicarske. Osim ovog kongresa osnovali su 2015 i Parlament Švicaraca u inozemstvu koji služi kao platforma za mlade Švicarske dijaspore koji su predani odbrani interesa mladih i koji namjeravaju ostvarivati projekte u zemlji stanovanja koristeći mrežu mladih koji žive u drugim zemljama. Da li bi Hrvatska i BiH također mogli uspostaviti sličan model za dijasporu koji bi u budućnosti mogao ne samo omogućiti bolju spregu sa mladima van domovine nego time omogućiti i da se veliki dio njih vrati?

Eto, kada mnoge države uspjevaju u zajedničkoj suradnji sa svojem iseljeništvom,teško je pomisliti da slično nebi mogla uz dobru volju, uspješno zajednički sa svojim iseljeništvom surađivati i Hrvatska država

Kommentare

Beliebte Posts aus diesem Blog

ZAŠTO PODRŽATI MARSHAllOV PLAN

 ZAŠTO PODRŽATI MARSHAllOV PLAN Tekst.Josip Josef Mayer U ovim složenim i neizvjesnim vremenima, kada se suočavamo s raznim izazovima poput epidemija, ekonomske krize, i prijetnji ratom, sve veća pažnja koja se posvećuje mogućnosti povratka hrvatskog iseljeništva u domovinu ima veliko značenje. Društveno i političko promišljanje o povratku iseljenika može donijeti mnoge koristi Hrvatskoj, ne samo u smislu demografske obnove, već i kroz doprinos novih znanja, iskustava i kapitala koje iseljenici mogu donijeti sa sobom. Povratak iseljeništva mogao bi pružiti potrebnu stabilnost i potaknuti gospodarski rast u ovim turbulentnim vremenima. Također, važno je razviti strateške programe i olakšice koje će omogućiti jednostavniji i uspješniji povratak te integraciju iseljenika u društvo. Ovaj potencijalni povratak može biti ključan za budući razvoj Hrvatske, jačanje njezine otpornosti na globalne izazove i izgradnju stabilne i prosperitetne države. Što je to mashallov plan kojeg nam predlaž...

GRADONAČELNICA CRIKVENICE IVONA MATOŠIĆ GAŠPAROVIĆ-KREATIVNA SNAGA ZA BUDUĆNOST REGIJE!

Gradonačelnica Crikvenice Ivona Matošić Gašparović-kreativna snaga za budućnost regije! Tekst:Josip Josef Mayer Gradonačelnicu Crikvenice Ivonu Matošić Gašparović doživljavam kao izrazito kreativnu, razgovornu i otvorenu osobu. Osobno nikada ne ocjenjujem ljude, pa ni političare, prema izgledu, stranačkoj pripadnosti ili vjerskom uvjerenju.  Za mene su presudni znanje, rad, zalaganje, ljudska toplina i ljubav prema vlastitom gradu – ali i spremnost na suradnju sa susjednim gradovima. Takav način razmišljanja i djelovanja, uvjeren sam, vodi ka napretku – ne samo lokalnom, nego i nacionalnom. Naravno, nisu svi ljudi jednaki, niti svi gradonačelnici jednako poticajni, ali mnogi mladi vođe danas u Hrvatskoj unose svježinu, energiju i volju za promjenama. Na području Crikvenice, Novog Vinodolskog i općine Vinodolske živi i djeluje niz iznimno kreativnih ljudi – kako pojedinaca, tako i udruga i društava.  Među njima želim istaknuti mladog gradonačelnika Novog Vinodolskog Tomis...

UZ UMJETNU INTELIGENCIJU AL,NJEMAČKU DEMOKRACIJU I MARSHALL PLAN- HRVATSKA KAO SPAS EUROPE I SVIJETA!

Uz umjetnu inteligenciju (AI), njemačku demokraciju i Marshallov plan – Hrvatska kao spas Europe i svijeta! Tekst:Josip Josef Mayer Njemačka je nakon Drugog svjetskog rata, uz podršku Sjedinjenih Američkih Država, postala moderna, razvijena demokratska država. Kroz desetljeća, kontinuirano je pružala pomoć iseljenicima, useljenicima, izbjeglicama i migrantima, ne samo unutar vlastitih granica nego i iz drugih nacija. Danas, u svjetlu predsjedničkih izbora u Njemačkoj i pobjede CDU/CSU, kao i podrške ostalih njemačkih političkih stranaka te europskih i svjetskih partnera, jasno se vidi njihova predanost izgradnji bolje budućnosti. Ta budućnost podrazumijeva očuvanje prirode, zaštitu okoliša i poboljšanje kvalitete života ljudi diljem svijeta. Međutim, dok se Njemačka i Europa zalažu za mir i prosperitet, svijet se suočava s ozbiljnim izazovima. Putinov rat u Ukrajini uz podršku Donalda Trumpa dodatno komplicira globalnu sigurnosnu situaciju. Cilj ruskog agresora nije samo terito...